APIE VISKĄ

DSC05722

DSC05723

DSC05724

DSC05727

Senokai nerašiau. Sulėtėjo statybų tempas.
Gyvename ir po truputėlį baiginėjame vidaus ir lauko statybos bei apdailos darbus.

Pamėginsiu aprašyti viską nuo rudeninės stadijos,- kuomet vedžiojau šildymą ir vėdinimą.
Apie pastarąjį dar sugebėjau parašyti, o va šildymas liko nuskriaustas 

Šildymo pasirinkimą įtakojo finansai, nelabai šiai žiemai galėjau sau leisti statyti šilumos siurblį, o ir jo veikimo klausimas labai abejotinas, nes šilumos siurbliai geriausiai dirba prie žemų temperatūrų, o tai reiškia grindinio ar lubinio šildymo, grindinio pas mane nėra, o į lubų kapiliarus reikia taip pat nemažai lėšų. To pasekoje gimė elektrinio, infraraudonųjų spindulių šildymo eksperimento idėja.

Elektrinio šildymo srityje nepralenkiamas yra RUBISOLIS, pas juos ir kreipėmės.
Mums pasiūlė šildymo plėvelę luboms, kuri pritaikyta montuoti po gipso kartono plokštėmis, t.y. nematoma šildymo sistema. Plėvelės plotis yra 40cm, ji pritaikyta montuoti ant CD profilių po gipsu. Sukomplektuotą pilną namo šildymo sistemą be vargo sudėjęs į plastikinį pirkinių maišelį parsivežiau namo. Aišku, kad sumontuoti ją teko pasidarbuoti gipsininku, ką dariau taip pat pirmą kartą gyvenime. Nebūtų taip viskas sudėtinga jei aš turėčiau prie ko tvirtinti gipso profilius, deja nuo gegnių mane skiria 20cm putplasčio. Vietomis esu palikęs metalo strypus, prie kurių kabintis nebuvo problemos, bet vietomis teko improvizuoti.

DSC05718

DSC05719

DSC05721

Sudėjus gipso profilius beliko tik pritvirtinti šildymo sistemą. RUBISOLIS mane perspėjo, kad gamintojas rekomenduoja tarp šildymo juostos ir lubų dėti vatos, tačiau aš nesureikšminęs padariau klaidą, galvodamas, kad folija dengta garo izoliacija pakankamai atspindės šilumą. Deja, šildymo efektas nepasirodė pakankamas. Tuomet nusipirkau kietos vatos, nulupau šildymo juostas ir po apačia sudėjau vatą, šilumos sklidimas pasikeitė kardinaliai. Iš esmės pats šildymas nėra labai ekonomiškas, tai tiesioginis elektrinis šildymas tolygus elektriniams radiatoriams, bet šilumos pojūtis tikrai įdomus. Sunku pasakyti iš kur namie šilta, nes šiltesnių/šaltesnių zonų namie nesijaučia. Pastebėjau, kad šiltos grindys nors ir nėra šildomos, o tai tiesiogiai reiškia, kad spinduliai veikia kūnus. Jei nežiūrint iš ekonominės pusės tai šiluma tikrai komfortiška. O va jei žiūrint tik iš ekonominės tai viena vertus, labai paprastas ir labai pigus sistemos įrengimas, kitą vertus kiek didokos elektros sąnaudos, kurios privertė susimąstyti. Susimąstyti, kodėl energijos suvartojama gerokai daugiau nei skaičiavau, kad reikia. Skaičiais išversti negaliu, nes atskiro skaitliuko nepastatėm, bet bendros elektros sąnaudos namui su šildymu, karštu vandeniu ir kita naudojama įranga gavosi apie 1000eur per 4 šildymo mėnesius. Pirma mintis kilusi svarstant apie šildymo ekonomiją yra namo energetiniai nuostoliai, o didžiausi tikėtini nuostoliai gali būti dėl sandarumo. Kadangi dar daugelyje vietų taip ir nepriėjau tinkamai užsandarinti, kaip tarkim langų garo izoliacinės plėvelės ne visur tvarkingai suklijuotos laukia savo eilės, stogo garo izoliacijos privedimas prie sienos nepabaigtas, žiemą sukėlęs abejonių langų varstomų dalių sandarumas, nepasiteisinusios lauko durys, netinkuotas kaminas ir kai kurios sienos, kurios buvo planuotos kaip tinkuojamos ir pan. nors ir žinojau daugelį nebaigtų vietų nusprendžiau pasidaryti bandomąjį sandarumo testą. Šiuo klausimu pasikreipiau į UAB TERMAS.

————
Taigi,- sandarumo testas.
Matomai, reikėtų papasakoti kas tai yra, nes daugeliui tai vis dar gali būti nelabai aišku. Sandarumo testas atliekamas patalpoje dirbtinai sukeliant perteklinį (teigiamą) arba neigiamą 50Pa slėgį. Slėgį sukelia durų angoje sumontuotas ventiliatorius, kuris ištraukinėja arba padavinėja orą į patalpą. Taip sukeltas slėgis išryškina nesandarias pastato vietas. Sukėlus slėgį oras ieško vietų, pro kurias galėtų išeiti iš patalpos arba patekti į vidų (priklausomai koks slėgis sukeliamas). Energetiškai efektyviems pastatams reikalaujama, kad oras patalpoje pasikeistų ne daugiau nei 0,6k/val prie 50Pa slėgio. Tai reiškia, kad reikia išmatuoti pastato tūrį, ką pirmiausia atlieka sandarumo testo matuotojai. Šio oro tūrio kiekio pasišalinimas/pritekėjimas per vieną valandą ir nusako pastato sandarumą. Visą tai aišku skaičiuoja kompiuteris sujungtas su ventiliatorium. Matuojant sandarumo testą ne tik nustatomas pastato sandarumas, bet ir parodomos nesandarios vietos. TERMAS šiuo atveju naudojo ne tik dūmų mašiną, bet ir oro srauto matuoklį, bei termovizorių. Kaip kuris aparatas veikia:
Dūmų mašina skirta nesandarioms vietoms nustatyti. Viduje sukėlus neigiamą slėgį, oras iš lauko skverbiasi į vidų per visus įmanomus plyšius, o tuos plyšius galima pamatyti iš lauko paleidus dūmus, pastaruosius ir generuoja dūmų mašina. Einant aplink pastatą ir leidžiant dūmus prie sienos, viduje galima stebėti kaip jie veržiasi per vieną ar kitą vietą. Pasižymėjus šias vietas galima taisyti.

DSC05643

DSC05644

DSC05645

DSC05640

DSC05642

Oro srauto matuoklis skirtas daugiau konkrečioms vietoms matuoti, pvz langų perimetrui, jis rodo oro tekėjimo vietas ir kiekį, bet tik pridėjus prie konkretaus taško.

DSC05649

Termovizorius taip pat parodo nesandarias vietas, nes pritekėdamas šaltesnis oras iš lauko puikiai matosi termovizoriuje, o priklausomai nuo fasado apdailos galima ir lauko pusėje matyti nesandarumus kuomet šiltas oras stumiamas į lauką, bet tai nebus labai teisinga, nes vidaus nesandarumo tai neparodys, taip galima pamatyti tik netinkamus šilumos izoliacijos sujungimus.
Mano atveju nustatytos vietos buvo beveik visos puikiai žinomos, tai vietomis nesuklijuotos langų garo izoliacinės plėvelės, o vietomis (ties kampais) yra pasilikę tarpai. Kamino blokelis netinkuotas ir labai linksmai praleidinėją orą iš lauko. Langų varstomos dalys (gaminio problema). Taip pat, kaip ir minėjau stogo garo izoliacijos nepakankamas priklijavimas prie sienos, taip atsitiko daugiau dėl to, kad rievėtas plytų mūras reikalauja daugiau kruopštumo. Rastos ir kelios vietos lauko sienose, ties vamzdžiais ir pan. bendras nuostolis buvo virš 2k/val ir tai daugiau nei tikėjausi. Ką gi, sandarinimas yra šios toks mokslas, ypač kai pradedi eksperimentuoti su įvairiomis medžiagomis ir faktūromis. Dėl lauko langų susisiekiau su SABONIO LANGAIS, kurie gamino juos ir be problemų išsprendėm klausimą, buvo užsakyti papildomi fiksatoriai, kad varčia standžiau prisitrauktų prie rėmo. Iš inercijos dalį vietų jau užsandarinau, kita dalis laukia šaltojo sezono, nes viduje dirbti nelabai norisi. O tuomet pakartotinis testas su tikimybe geresnių rezultatų.

IR_22489

IR_22523

IR_22531

IR_22533

IR_22517

21 comments

 1. Mantas

  Sveiki,
  ziūrėkit, kad per tas nesandarias vietas neįsimestų pelėsis. Aš buvau palikęs angą į palėpę neužsandarintą, tai prie -10 pradėjo lašėti kondesatas. Kai nuėmiau polistirolinį dangį visas polistirolas buvo kaip po lietaus, o kai kur jau ir pelyti pradėję. Žodžiu drėgmės buvo tikrai labai daug! O kas su durim negerai?

  • Simonas Klezys

   oras patalpoje sausas, turėtų ištraukti drėgmę. bet kuriuo atveju sandarinimas vienas iš prioritetinių darbų ateinantį rudenį.
   o su durimis tai didžiausia problema sandarumas, yra niuansų su jomis, dėl storio, svorio ir pan. Dar bandysiu papildomas gumas dėti, bet manau perspektyvoje jos bus keičiamos.

   • Mantas

    Nežinau kaip pas jus sausas oras atsirado po statybų pirmą žiemą, bet pas mus tai buvo drėgna, prie to dar rotacinis rekupas prisidėjo.
    O aš maniau pas mane vieną prastos durys :) Dabar dėčiau paprastas plastikines ar Al ir daryčiau tambūrą lauke…

 2. eenamas

  Durys kaip ir langai, gali būti labiau ar mažiau laidžios šilumai. Pas mane pastatytos durys iš Rehau Geneo PHZ profilio (langai iš Rehau Geneo MD+), tai dėl peršalimo jokių problemų nėra išskyrus spynos metalinę šerdį. Dėl sandarumo jau atrodo tris žiemas atlaikė ir manau atlaikys keleriopai daugiau.

  Plastikines duris dėjau, net nesvarstydamas, po apsilankymo pirmojo Veikmės “pasyvaus namo” pristatyme. Tada specialistai paaiškino, kad Lietuvos rinkoje nėra PN reikalavimus atitinkančių durų. Dabar, kaip ir reikalai pasikeitė, pavyzdžiui Viliаus ir Vestinоs durys šiltos, bet savo sprendimu labai džiaugiuosi ir jei statyčiau naują namą, nesvarstydamas pasirinkčiau tą patį. Plastikinių durų sandarumas užtikrinamas jas pritraukiant rankenos sukimu į viršų. Iš pradžių tas šiek tiek nervino, bet jau po pirmos žiemos, supratau, kad durų srityje nieko sandaresnio tikrai nebus, o ir mano durų “šiltumas”, be problemų telpa į PN rėmus. Gal yra ir šiltesnių, bet kad būtų šiltumo ir sandarumo komplektas vienoje vietoje, kito tipo duryse, kažkaip neužtikau.

 3. Valerijus

  Sveiki,
  šildymui panaudojau infraraudonų spindulių plokštes. Iškilo problema dėl pastato energinio naudingumo klasės:
  skaičiavimai rodo: dėl šildymo elektra gaunasi C klasė, jei naudoji oras- oras – A+ klasė. Beje, sandarumas 0,28.

 4. Mindaugas

  Į mėnesį 250 eurų už elektrą. Tai būtų beveik 900 Lt už tikrai nedidelį namą. Ir sandarumo rezultatas prastas. Užsandarinus namą, šildymo sąskaitos sumažės, bet rezultatas prastas. Kaip spręsite sandarumo klausimą? Ką taisysite? Beje, kam name, kuriame sandarumas tėra 2 kartų per valandą, reikalingas rekuperatorius? Man atrodo, kad jis bevertis. Kol sandarumas nepagerės iki 0,6 rekuparatorių galima išjungti. Namas ir taip išsivėdina.

  • Simonas Klezys

   na taip, tai tikrai nėra mažai, aišku tai nėra vien šildymui, 250eur/mėn už visą namo elektrą, vien karštas vanduo nemažai surija, bet net ir išmetus kitus buities prietaisus man šildymas nepasirodė labai pigus, manau vien šildymui visviena išeina kokie 150eur/mėn. sandarumas pastas, nes kaip ir minėjau tekste tiesiog nėra viskas užsandarinta ir praktiškai visos vietos man yra žinomos, ką darysiu? pabaigsiu tai kas nebaigta :) o tada pakartotinis testukas.

 5. Mindaugas

  Simonai, man namą mūrijo tas pats mūrininkas, kuris mūrijo ir jums (jo vardas – Valdas). Jis mūrija greitai ir tiesiai, bet tikrai ne sandariai. Toks prastas jūsų namo sandarumas greičiausiai yra todėl, kad vidaus sienos nėra tinkuotos, todėl per jas tikriausiai praputinėje. Galbūt labai nežymiai, bet kadangi plotas didelis, tai ir susidaro nemaži nesandarūs plotai vien per plytas. Žinoma, įtakos turi ir kitos jūsų minėtos nesandarios vietos, kurias jūs tikriausiai gerai žinote ir nenorite labai skelbti.

  Jei jūsų cenzūra praleis, pasidalinsiu video apie savo namo sandarumo testą (beje, darė irgi ta pati firma).
  Čia pirmas testas: https://www.youtube.com/watch?v=tKGo55McEyE.
  Nesandarios langų vietos: https://www.youtube.com/watch?v=TCVS_jscOXE.
  Antras sandarumo testas: https://www.youtube.com/watch?v=a3FB1N-14P0.

  Kaip matote, namo nesandarumų randama tokiose vietose, kur net nepagalvotum, kad jų gali būti. Mano supratimu, norint turėti tikrai sandarų namą, tam reikia skirti daug dėmesio ir resursų dar statybų eigoje. Jūsų atveju gali būti labai sunku arba brangu pataisyti nesandarias vietas. Bet jei namo sandarumą pagerinsite nuo 2 iki norminio 0,6, tai manau, kad namo šildymas atpigs per pusę. Tikri verta pasistengti.

  Kaip su jūsų namo perkaitimu, kai dabar toks oras? Kokią temperatūrą turite viduje? Kokia buvo didžiausia temperatūra viduje? Kaip saugojatės? Kiek maždaug elektros prisuka rekuperatorius? Ar patenkintas rekuperatoriumi? Pajunginėsite žemės šilumokaitį ar ne?

  • Simonas Klezys

   Mindaugai, turiu tokį įtarimą dėl mūro, bet kol kas to nematėme testo metu. sandarumo testas prastas dėl pernelyg atvirų vietų, kaip kad nepriklijuotos langų plėvelės ar netinkuotas kaminas kurio blokas yra kieuras, bei stogo garo izoliacijos nebaigtas klijavimas, tie darbai kurie nebaigti duoda didelius nuostolius ir nematau problemos apie tai skelbti, žinau, jog daug kas tikisi, kad mano name iškarto turi būti viskas labai sandaru, bet dėl mano chaotiškos statybų eigos bei begalės eksperimentų tai net teoriškai nelabai galėjo būti. testas buvo daromas tam, kad pamatyti ar nėra kažko, ką būčiau pražiopsojęs. dėl pataisymų taip pat nepergyvenu, neuždariau vietų kur nebaigti sandarinimo darbai, taigi visur turiu nesudėtingą priėjimą pabaigti šiuos darbus. na gal kiek daugiau kėblumų sudarytų jei vis tik reikėtų tinkuoti sienas :) bet ir tai būtų nesunkiai išsprendžiama.
   su namo perkaitimu neturiu absoliučiai jokių problemų ir tai jau patvirtina antra vasara. didžiausia temperatūra namie buvo +24 laipsniai ir tai nesukelia jokio diskomforto, o per karščius netgi jaučiama kaip maloni vėsa ir nenaudoju jokio kondicionieriaus ar kitų šaldymo įrenginių. rekuperatoriaus elektros sąnaudų vis dar negaliu pasakyti, nes nesu išskyręs skaitliuko jam, bet jo veikimu esu patenkintas, deja, žemės šilumokaičio vis dar nepajungiau.

 6. Giedrius

  Simonai, pasveikinsiu su gražiu namu. Būtent gražiu, nes kaip sakoma grožis irgi labai svarbu, jis išgelbės pasaulį. Patinka ir namo architektūra, ir medžagų derinys. Medis labai sušiltina, sujaukiną ganėtinai brutalų, nors ir akiai patrauklų bei praktišką skalūną. Tiesiog pastaruoju metu lietuviai kartais mėgsta viską išvaryti skalūnu, to pasekoje namas tampa panašus į tvirtovę, o ne į jaukų būstą. O Jūsų atveju, kaip sakoma, apie viską pagalvota.
  Noriu užduoti kelis klausimus.
  1. Kaip suprantu didžiausi svetainės langai pas Jūs ne iki grindų. Kodėl? Būtų didesni šilumos nuostoliai ar čia architektūrinis/estetinis sprendimas? Jeigu visgi būtų langai iki grindų jiems tiesiog būtų per mažai šiltinimo sluoksnio apačioje? Įdomu sužinoti Jūsų mintis šiuo klausimu. Tiesiog pats esu numatęs vitriną 400 x 230 cm, iki grindų, bet pamatęs Jūsų namą susimasčiau. Ech tas grožio ir praktiškumo balanso ieškojimas …. :D
  2. Dėl medžio. Kaip suprantu fasado termo medis jau sudėtas daugiau metų? Ar esate bent jau iki dabar patenkintas? Irgi dėl jo svarstau.. Namas galbūt bus visas apmuštas medžiu. Svarstau dėl termo, kaip Jūsų name, arba dėl maumedžio. Žodžiu, kad būtų mažiau priežiūros, žaidimo. Dėl maumedžio nesvarstėte? Ar iš esmės, jo pilka spalva visai Jums netiko?
  Dėkoju.

  • Simonas Klezys

   Sveiki, Giedriau,
   ačiū už komplimentus.
   bandau atsakyti į jūsų klausimus:
   1. Langai iki žemės pilnai gali būti, mes tiesiog norėjome palangių. Taip pat nelogiška daryti langus iki žemės kai prie pat jų statomi baldai, pvz sofa. vitrinos didelės gerai ir kuo mažiau skaidytos tuo jos šiltesnės, tik būtina jas orientuoti į pietų pusę, sudėti tinkamus stiklo paketus, kad saulė šildytų ir be abejo pagalvoti kaip vasarą apsisaugoti nuo perkaitimo. o pietiniai langai pasiteisina labai, net ir šiandien kai už lango -15 ir šviečia saulė nereikalingas absoliučiai joks šildymas ir namuose +22 laipsniai. saulės panaudojimu ko gero labiausiai džiaugiuosi savo name, nes pavyko tobulai.
   2. dėl medžio tai nustebsite, nors kažkur ir rašiau jau, aš sukaliau statybinę medieną, ne termo medį, ne maumedį, tiesiog paprastą pigią statybinę medieną. Mediena nedažyta, ir mintis yra, kad ji natūraliai pajuos, man taip gražu, bet tai skonio reikalas. Termo mediena labiau tinkama jei norėsite išlaikyti natūralią spalvą ir impregnuoti medį, maumedis sunkiai įgeria impregnantus, reikėtų nusiteikti, kad jis per laiką taip pat juostels.

 7. Giedrius

  Na, dėkoju už išsamius atsakymus. Viską supratau. Tamsėjantis medis – irgi aišku. Pilnai tamsūs arba netgi juodi namai madingi apskritai Skandinavijoje. Ši mada matau, kad sparčiai ateina ir į Lietuvą. Man gražu irgi.
  Sėkmės jums, o aš skaitysių jūsų blogą toliau :)

 8. Valius

  Sveiki,

  Kaip tik žiūrinėju kokį šildymą pasirinkti ir vienas iš pasirinkimų infraraudonasis. Parašykit prašau:
  – ar pavyko sumažinti šildymo sąnaudas
  – ar pas Jus stovi termostatai – automatika
  – ar vis dar rinktumėtės infraraudonąjį šildymą, kaip šildymo būdą (nevertinant kainos)

  Dėkoju iš anksto,
  Valius

  • Simonas Klezys

   su elektriniu šildymu nesutaupysi. man infraraudonieji pasiteisina kaip papildomas šildymas šiuo metu, nes per žiemą buvo šildyta tik židiniu, o gali būti etapų, kuomet kūrenti negali ar nenori, tuomet jungi elektrinį šildymą.

   termostatai (automatika) yra, be abejonės

 9. Namų projektavimas

  Jūsų namas yra tiesiog architektūrinis grožis. Atrodo labai moderniai ir tuo pačiu skandinaviškai, vien dėl to medžio. Tikiuosi pats vidus yra toks pat jaukus, kaip ir išorė. Beje dėkoju dėl sandarumo idėjos, niekada nepagalvojau apie tai. Reikės išmėginti ir lopyti skyles :)

 10. Itališki baldai

  Simonai, kur Jūs dingote? :) Turiu omenyje, nepostinate senokai, o manau daug kam kas sekė blog’ą įdomu kas vyksta. Rašėte (už ką Jums didelis ačiū ir respectas, kiti nekalba apie iškilusius niuansus ir problemas), kad buvo problemų su namo sandarumu. Jas pavyko išspręsti? Kaip? Kas buvo padaryta? Kaip pasikeitė namo šildymo sąnaudos?
  Namo šildymo klausimą kažkaip dar sprendėte? Kiek skaičiau, minėjote, kad buvo įrengta tik šildymo sistema – šildymo juostos, kažkas tokio. Kažkokią kitą šildymo sistemą dar įrengėte ar likote prie jau sumontuotos?
  Atleiskite, daug klausimų, gal bent jau jeigu nepostinate, pakomentuosite, manau daug kam besidomintiems pasyviais namais ir kas sekė blog’ą būtų įdomu išgirsti vėl kažką iš Jūsų.
  Ačiū.

Post a comment

You may use the following HTML:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>