BALETAS ANT STOGO

Ruduo į pabaigą. Diena trumpa, tamsi, lietinga. Pats laikas pasidalinti vasaros „atostogų“ nuotykiais.
Kaip žinia, vasara buvo smagiai kaitri, tai ypač jautėsi klaidžiojant „kelis“ metriukus virš žemės paviršiaus, atokaitoje, laikantis grebėstų. Pavasarį, kaip jau minėjau pradėjau fasadų uždengimą difuzine plėvele, panašią plėvelę naudojau ir stogui (Tyvek® Enercor Roof ). Prieš tai nuėmiau laikinai žiemai užklotą polietileno plėvelę, kuri savo darbą atliko puikiai ir visomis pastangomis saugojo namą nuo kritulių, nors negailestingai ir buvo niokojama atšiaurių gamtos reiškinių. Nuėmus plėvelę „nuostabiai“ prašvito dangaus skliautas žiūrint iš namo vidaus į putplasčių ir gegnių „glaudų santykiavimą“. Nors ir kaip kruopščiai buvo bandoma „užpūsti“ visus tarpelius putomis. Tai tik eilinį kartą įtikino, kaip dar kruopščiau reikės sandarinti iš vidaus. Ant stogo tarp 50X50 medinių tašelių sudėjau dar 5cm putplasčio, ant kurio buvo klojama difuzinė plėvelė ir kalamas tašelis oro tarpui. Difuzinei plėvelei tarpusavyje sujungti naudojau dvipusę lipnią juostą, o galuose jungiau su sienos plėvele.
Kaip įstabiausią prisiminimą menu savo vidinių lietlovių įrengimo patirtį. Matomai profesinė liga -daryti viską sudėtingiau nei būtų galima . Dėl idėjos. Dėl estetikos. Galėjau tiesiog uždėti išorinius lietlovius ir tiek žinių, tačiau dėl tenkinančio rezultato teko investuoti daugiau laiko ir pastangų.
Lietlovius formavau iš vandeniui atsparios medžio drožlių plokštės, ją papildomai gruntavau teptine hidroizoliacine mastika ir litavau bituminę stogo dangą. Aišku, kad ir kaip stengiesi žmogus sulituoti tokius siaurus griovelius atsiranda netobulų jungties taškų, bet jas puikiai sutvarkiau su penosil remontine mastika ir viskas gavosi puikiai. Vanduo subėga, nubėga ir tai yra gerai.
Grįžkime prie stogo… Ant plėvelės ir oro tarpų tašų, kuriems panaudojau 50X50 tašelius tik dėl to, kad jų buvo perteklius, pradėjau kalti 25X50 grebėstus stogo dangos tvirtinimui. Stogo danga kaip ir sienos – iš natūralaus skalūno. Technologiją išsiaiškinti nebuvo sunku, o ir darbo tempas didėjo sulig kiekvieno savaitgalio įdirbiu ir patirtimi. Skalūnas ant stogo tvirtinamas su dvigubu perdengimu, t.y. trečia plokštelė dengia pirmos plokštelės kraštą. Prie grebėstų skalūnas sukamas nerūdijančio plieno medsraigčiais, o skylutes dariau su specialiai darbui su skalūnu skirtu plaktuku, kurio vienas galas smailas skirtas daryti skylutėms, šonai nuimti taip, kad būtų galimą pritašyti skalūną, ir be abejo plaktukas, kurio man neprireikė, nes tvirtinau ne vinimis. Tašyti skalūną nėra taip jau labai sudėtinga, bet pradžiai suskaldyti keletą plokštelių buvo labai miela…
Taigi taip ir smaginausi visą vasarą, muši skylutes – pritašai – užsikeli – prisuki. Tiesiog nuostabu!! Labai romantiška.. visai nenuobodu. Pirmus kelis savaitgalius. Kuo toliau tuo labiau gailiesi, kad užsiėmei šiuo amatu, bet jei jau pradėjai.. …ir valios pastangomis, dar rudens pradžioje pabaigiau stogo dengimą. Oda nusilupo tik kelis kartus, nieko baisaus (saulės terapija). Žodžiu rekomenduoju pagalvoti prieš lipant ant stogo su skalūnu ;)
Rudeniop, jau liko tik sienos. Ir jos vis dar liko, nes išėjau atostogų ir laikinai nedrįstu imti to plaktuko į rankas. Gal pavasarį. Gal neužilgo. ——— Pertrauka :) (Skirta atsikvėpti, persiorientuoti, atsinaujinti, – įsikvėpti, susikoncentruoti – ir su naujomis jėgomis bei užsispyrimu tęsti pradėtus darbus. Kaip žinia nuoširdžios individualaus namo statybos pareikalauja atokvėpių 
Dabar žiema artėja, žada ir elektrą (pagaliau) įvesti, tai galbūt ir šviesos turėsime viduje.
Prasidės vidaus darbai. Čia dar neaprėpiamos aibės saviraiškai. Stogo šiltinimas iš vidaus ir sandarinimas. Laukia įkvepianti Elektriko patirtis, Vėdintojo karjeros galimybės…
Tiesa, santechnika kiek pajudėjusi, nes vandenį jau įsivedėm ir gėlo (beje labai kokybiško) vandens turime pakankamai,… bet kava vaišinamės kol kas tik iš termoso.

plaktukas

pasiruošimas

lietlovis

kraigas

fasadas

61 comments

   • AndriusS

    OOO :) kaip tik sugalvojau paziuret, o cia jau atnaujinta pagaliau! Ziauriai grazus stogas! del sudetingesnio pasirinkimo puikiai Jus suprantau Simonai ir siek tiek uzjauciu, bet darbai juda ir pabaigus dziugins. Tik nevisi zinos ka teko patirti paciam, kad gauti tuos rezultatus. Negaliu patiketi ir tas dziugina, kad ne visi ispindeje.

 1. namukas

  Gražu pažiūrėt! Nesimato kiek daug triūso čia įdėta, kol pats nepabandai ką nors daryti. Man įdomu kaip kaminą užsandarinot, gal turit foto? Pas mus kiauri abu kaminai, tai reikės savo jėgom matyt tvarkyti, nes daugiau nėra kam.

  • Simonas Klezys

   na taip, aš tikėjausi lengvesnės vasaros :D . kaminą ties stogu apskardinau ir dar kažkokia mastika, ale silikonu užtepiau. reikės paklausti, kas ten per reikalas. o viršus kamino apmūrytas klinkeriu. kitokio sandarinimo nėra. kolkas nebėga į vidų, bet tai labiau pasimatys per žiemą per atlydžius.

   • tomas

    Sveiki . yra budu kaip sandarinti kamina tik lietuvoj kazkaip tepa tuo silikonu ir kas keli metai pertepineja.
    as jau 14 metu gyvenu tarp lietuvos anglijos ir kanados ir visa ta laika uzsiimu stogdengyste. pasidomekit kaip kitose salyse daro ir nereikia jokio silikono.
    o kas liecia fasada tai izvelgiu sipru broka. ploksteles turi uzeiti taip kaip darete stoga kitaip tarpas kiauras nebnt vel kazkuo tepsit. ir ant stogo plokstele turi uzsileisti maziausiai 10cm ant kitos ploksteles cia gal ir gerai nesimato. atsiprasau uz gramatika.

    • Simonas Klezys

     labas, Tomai, taip visokių tų būdų yra. prisipažinsiu, nesu stogdengys specialistas ir tai pirmas mano stogas. todėl klaidų tikimybė visada yra. kamino vietą aš dar pedarinėsiu, nes vienoje vietoje yra įtarimas, kad nesandaru. dėl sienų tai ten yra tarpai, kurių nesilikoninsiu tikrai. daryta pagal rekomendacijas kuriose tie tarpai leistini. aišku jei dabar daryčiau iš naujo tai pasirinkčiau truputį kitokį kalimo mazgą ir tvirtinčiau 3taškais o ne dviem, nes yra barškėjimas plokštelių, bet šiai dienai, kai nemaža dalis padaryta, nekyla rankos viską perdaryti :)

 2. vytenis

  Mmm labai grazus projektas namo. Ir dabar realybeje taip gerai ziurisi, atrodo viskas praktiskai.
  Ar brangiai architektas kainavo? Kaip sekesi kurti projekta?

 3. Mindaugas

  Kiek kainavo 1 kv. metras skalūnų? Tik medžiagos? Kažkaip ne labai įspūdingai žiūrisi? Gal geriau reikėjo panaudoti Monier Turmalin čerpes? Jos žiūrisi tikrai įspūdingai, nors gal ir brangesnės.

 4. Vidas

  Norėčiau sužinot kaip jūs sugebėjote prasisukti su statybų inspekcijomis? Juk dabar jau nebegalima savarankiškai statyti namų reikia samdyti firmas ir registruotis aplinkos monisterijoje.

 5. Andrius

  Na, aš Tamsta aplenkiau, namą visgi visą aprengiau keraminėmis čerpėmis, irgi knysliavos daug :) Bet jau viena koja viduje.. Bet vis dirsčioju į Jūsų gražuolį projektuką, labai laukiau kada gi skalūną parodysit… et.. gražiai šviesa ant jo žaidžia.. Ir nors daugelis sako turbūt – kodėl “jodas” namas? – tačiau čia ir visas grožis – saulėlydžio, sniego, nakties, lietaus ir giedros šviesose tas namas vis kitoks atrodo.
  Labai įdomu paskaityti, tad neapleiskit šio blogo. Įdomu kaip išeis šiluminė dalis viso projekto, kokios bus šilumos sąnaudos, kokia inercija. Ir kaip gyvens medis įpakuotas polistirolo kevale (ši vieta man įtartina, nors ir nesu technikas) – čia būtų įdomu atlikti kokį tyrimą po 5 ir 10 metų.

   • mintas

    Įdomi tai tikrai, tuo labiau, kai pakankamai daug inovatyvių sprendimų čia aptinkama, tokių, kaip langų drenažas apšiltinimo sluoksnyje, neįprastas fasado apšiltinimo sprendimas ir pan., kad tik retai kas naujo pasirodo, tai ir atpranti dažniau čia užsukinėti.

 6. Bangas

  Tamsus fasadas gražiai ir natūraliai atrodo. Tikrai vertas dėmesio kūrinys.
  Gal galite pasakyti kaip jungėte skardinę palangę su lango rėmu?
  Ar galinėje namo pusėje bus lietaus nuvedimo sistema? Kaip ji atrodys?

  • Simonas Klezys

   skrdinę palangę prie lango rėmo prileidau siauraja dalimi, o jungtį užsilikoninau. matysim kaip laikys :) kolkas atrodo neblogai.
   lietaus nuvedimo sistema yra ir ji matosi nuotraukose :) ji paslėpta krašte kaip griovelis, dėl to nelabai įžiūrima. lietvamzdžiai paslėpti po fasado apdaila.

 7. sarunas

  Sveiki.Tikraia grazu paziureti tas jusu namukas.Si dienorasti seku jau kokius metus.Tikrai sauniai darbuojates.Gal galetumete man patarti.Jau keli metai gyvenu name prie juros.Pas mus labai vejuota.Namas baigtas statyti pries 2 metus. Sienos sudetis:20 cmkeramikinis blokeli,20 cm priesvejines vatos.,priesvejine plevele,3 cm ventiliuojamas oro tarpas ir 6cm storio klinkerio plyta,kurios igeriamumas labai zemas.Name prie gero vejo,ypac apie langus jauciamas sandarumo trukumas.Ar jusu manymu nebutu blogai jei i ta 3 cm ventiliuojama tarpa pripurksciau gamo putu.Manau tai suteiktu taip norimo sandarumo.Name yra rekuperatorius.Is anksto aciu.

  • Simonas Klezys

   labas, Šarūnai,
   keramikiniai blokeliai yra labai nesandarus mūras, labai priklauso kiek gerai yra nutinkuota. šiuos blokelius yra patartina tinkuoti iš abiejų pusių norint gauti sandarią sieną. pripurkšti putų tikrai nerekomenduoju, jų drėgmės pralaidumas mažesnis nei vatos ir pastaroji primirks nuo kondensato bei neturės kaip tą drėgmę pašalinti. šiuo atveju jei pučia aplink langus būtų gudriau nuimti palanges ir užtepti blokelių viršų, apklijuoti langus garo izoliacine juosta visur aplinkui ir naujai padaryti apdailą angokraščiams. rekomenduočiau pereiti ir rozetes jei jau keraminių blokelių mūras, ten taip pat būna prapūtimai, jas silikonuoti ar kitaip užsandarinti. stogo konstrukcijos matomai nebesutvarkysite, čia ties murločiu tikėtina bus problema. o geriausia tokiu atveju pasidaryti sandarumo testą kuris labai aiškiai parodys visas problemines vietas ir tuomet bus galima priimti teisingus sprendimus. manau tai būtų gudri apie 600lt investicija.

  • mintas

   Tik nesugalvokit putų tenai purkšti. Turiu įtarimą, kad po tokių eksperimentų vata pas jus bus pilna vandens. Jei nesandariai langai sumontuoti, tai ir spręsti reikia problemą ties langais, o ne ties apšiltinimo sluoksniu. Greičiausiai langus montuojant nedėtos sandarinimo ir apsaugos nuo garo plėvelės, tai vat ir rezultatas. Šią problemą išspręsit, tik užsandarine langų montavimo metu likusias skyles.

 8. Algirdas

  kiek laiko stogui ir kiek jau reikejo pakeisti skaluno ploksteliu? turiu pazystama kuris uzdenges skaluno danga ir minejo kad nieko gero ,trukineja ir t.t.

 9. Algirdas

  pagal kaina 40lt/kv tai ne ispanu o kinieciu skalunas ,nes ispanu kainuoja min.80lt/kv ,o kinijoj jo kaina 7$ /kv pats pries 3men. su 5 firmomis susirasinejau.

 10. Mindaugas

  teko dėti skalūno plokštelėmis stogą vienam namui. Sudėjus keletą kvadratų, pabandėme nuimti kelias plokšteles, tai pastebėjome, kad vanduo po jomis sėkmingai pabėga. Buvo priimtas sprendimas, kad visu plotu reikia dėti plokštę ir ant jos papildomą difuzinę plėvelę (vokiškoje instrukcijoje būtent taip numatyta).
  Daug plokštelių jau buvo sutrūkusios, bet visiškai nesimatydavo ar jos įtrūkę. Kadangi dengėme stogą ir sienas vasarą, jas visas perpildavome vandeniu ir išdėliodavome po vieną, taip šiek tiek pradžiuvus pasimatydavo įtrūkimai, nes vanduo taip greit neišdžiūdavo įtrūkimų vietose.
  Didžiausias blogis skalūnui šlapdriba ir šaltis, vanduo įsiskverbęs į plyšius plečiasi taip išlauždamas trupinius iš skalūno plokštelių. Rekomenduočiau kiekvieną pavasarį apžiūrėti stogą ir keisti išlaužtas plokšteles.

 11. Opanki

  Jei yra stogas, yra ir kaminas :) jei kaminas yra tai… reiskiasi ir dumas eis per ji. Kazkurioj vietoj skaiciau, kad jusu zidiniui yra arba bus suprojektuotas taip vadinamas zidinys su automatinemis sklendemis ir kitokia elektronika kuri pades efektyviai gyventi sitam padarui namie. Kiek tos stebuklingos valdymo sistemos kainuoja jei imanoma atskirt nuo pacio zidinio ir ar ta sistema integruot su kazkokiu jusu zidiniua ar tai sistema valdymo prijungiama prie bet kurio zidinio ? Ir bile nevarvetu skaluniokas nei palei anei kur :) :) .

 12. Opanki

  Niu tadu opanki …jie jums nemokamai paleido, kad nezinot :) :) :) , ar pas jumi dar tai neveikia ir net neuzsakyta….tuomet kaip ir logiskas atsakymas ….

 13. Opanki

  Be jokios reklamos, pakalbejau asei su jais – tikri profesionalai, lenkiu galva, paskutines zinias turi ir supranta apie ka sneka. Bet sistema – dureles sandarios ir valdymas pacios sklendes jei taip paprastai – 2000-3000 euru. Tai reiskia, kad prie mano krosnies su paprastom durelem ir paprasa sklende yra islaidu dasideda vietoj investuoto 1000 lt papildomai kokie 8000 lt. Jei man dabar su krosnim uzutenka 15 kg malku ir kad krosnis uzsikurentu ir but silta ( na komfortas sklendes ir dureliu darinejimas ne toksai kaip su automatika) tai 8000 lt yra 8-9 metam man malkoms. Kamino si automatika neisvalys taip pat :) . Gera sistema bet ir kaina analogiska. Algos musu ne Austriskos, aisku ir ne Norvegiskos. Tikriausiai po kokiu 10-15 metu remontuojant krosni bus pagunda pasikeisti i sandaresnes dureles ir senatveje isideti elektronini valdyma. :) :)

 14. Opanki

  Mane kaip kuklu entuzazista :) domino ekonominis pagrandukas viso sito, ir ka as darysiu kai elektra dingo, dizel generatoriu kursiu, kad elektrine sklende krosnies sklende atidarytu, gal ten yra mechaninis valdymas, bet to neklausiau…nors beje idomus klausimas, reiks uzduot.

 15. Mindaugas

  dingus elektrai atsidaro oro padavimo sklendė, aišku ji jau nebesireguliuoja ir “kacegarina” orą visu pajėgumu. Bent jau taip vyksta ant Jøtul kapsulės. Nelabai suprantu iš kur čia tos elektronikos kainos tokios, nes Jøtul kapsulė su akumuliacinėm “šaibom” ir automatika kainuoja +-8000 Lt.. Ta automatika nieko sudėtinga, prie kamino išėjimo sumontuotas termostatas, nurodžius reikiamą temperatūrą kamine (170-370 laipsnių) sukiojasi oro padavimo sklendė (oras imamas iš to pačio kamino ventiliacinės šachtos – indeklas + ventiliacija) ir viskas. Kai malkų prikrauta daug sklendė užsidarius, malkos mažėja – sklendė palaipsniui atsidarinėja. Temperatūrai nukritus žemiau užduotos – signalizuoja, kad nebėra kuro :)

 16. andas

  Aciu.
  Kad nepatingit skirt demesio diskusijims ir uztenka tolerancijos komentatoriams.
  Tikrai motyvuoja nuo paiko pasidomejimo iki konkreciu minciu apie PN statyba.

 17. Paulius

  Norėjau paklausti, kokie atstumai tarp grebėstų ir kokias skalūno plokšteles naudojot (dydis ir atrinkimas).

 18. Evaldas

  Sveiki,

  Mastau apie skaluno danga kartu su architektais, norejau pasiteirauti gal isryskejo kokiu skalunu trukumu ar klaidu, kuriu patartumet vengti. Beje koks stogo nuolydzio kampas, ir kokie pacio pastebejimai apie imontuojama litaus nuvedimo sistema, ar patenkintas ja?

  • Simonas Klezys

   labas, Evaldai,
   trūkumai skalūno yra apatinės eilės trapumas. keisčiau fasado montavimo sistemą darydamas tritaškį montavimą, nes yra barškėjimo vėjuotą dieną. įmontuoto lietlovio bėdų nėra, bet jo įrengimas tikrai buvo komplikuotas.

 19. Kamil

  Laba diena, Simonai. Nors tema sena, bet va kaip tik vasarai sumastem namuka susiresti ir viskas neatrodo taip paprasta. Galvojau – sienos, stogas ir gyvenk. O čia tiek rupestelio.. Gal kokiu nuomoniu placiau apie difuzines pleveles, kad nebut labai jau stipriai brangu, bet kad nebut ir blogai. Gerai pamascius, geriau brangiau nei po to vargt :) Aciu.

 20. Evaldas

  Sveikas,
  Kaip ir apsisprendziau del skaluno, o sakyk koki siltinima 25 cm fasado dejai ar didesni, ir kaip medini karkasa ant kurio tvirtinasi skalunos po to pritvirtinai, prie apsiltinimo. Kokie buvo grebestu ismatavimai buvo gal pameni ? O kodel apatine linija trupa sakai cia del sniego ar mechaniskai nusidauzo?

  • Simonas Klezys

   šiltinimo 35cm, bet kiek jo dėti reikia skaičiuoti ir žiūrėti pagal namo tūrio proporcijas. medinis karkasas tvirtintas ant iškištų metalo kronšteinų ir prie gegnių. grebėstai 5X5cm
   trupa, nes fasadams gudriau naudoti tritaškį tvirtinimą, o ne dvitaškį kaip pas mane, tuomet mažiau vibracijų nuo vėjo būtų.

Post a comment

You may use the following HTML:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>