žemės šilumokaitis

Pirmą kartą ir pačiam darant šį neįtikėtiną „technologijų stebuklą“ reikėjo pagalvoti nuo ko pradėti. Duobė kaip žinia jau iškasta. Sunkiausia yra pradžia, paskui viskas vyksta kiek paprasčiau.
Į duobę įklojam geotekstilę, kurios darbas yra atskirti gruntus – skaldą ir molį. Įklojus geotekstilę, dugną užpilam plonu sluoksniu skaldos. Labai gerai pasportuosite jei šį darbą atliksite savo rankomis. Sekantis etapas – drenažinių vamzdžių klojimas.
Į duobę suleidžiame drenažinius vamzdžius, kurie viršuje yra pririšti prie medinės lentos vienoje linijoje. Dabar į pagalbą pasitelkiam mažuosius traktoriukus „bobcat“ ir supilame likusią skaldą į duobę. Pilant prižiūrime, kad neišsivaikščiotų vamzdžiai. Galiausiai supylus skaldą galima užmauti kanalizacijos vamzdžius ant drenažinių vamzdžių galų ir išvedžioti oro padavimo trasas nuo lauko iki rekuperatoriaus, o skalda išlyginama su vamzdžių viršum. Skaldos viršuje užklojome papildomai geotekstilę ir žvyru išlyginome viršutinį sluoksnį pamatams.

Su kokiom problemom susidūriau:
1. Geotekstilė buvo 1m pločio, o tai įtakojo didelį kiekį sujungimų ir apsunkino jos įklojimą.
2. Iškasta duobė buvo palikta kurį laiką be priežiūros ir lietus išplovė kraštus, dėl to sunaudojau daugiau skaldos nei buvo planuota.
3. Skalda iš gariūnų karjero nėra idealiai švari (plautos jie neturi), apie šio nesužiūrėjimo pasekmes galėsiu sužinoti tik paleidęs rekuperaciją.

17 comments

 1. Vilius

  Laikinai apmiręs blogas staiga padvigubėjo :) sveikinu su tuo ir kas be ko su realių darbų pradžia.
  Žemės šilumokaitis…laaabai tikiuosi, kad pamiršai aprašyti, bet nepamiršai įrengti drenažą ŽŠ iškasos dugne, kurio pagalba bus šalinamas ne tik gruntinis vanduo, bet ir kondensatas, susidarantis vėstant orui. Skaldą turi laikyti sausai, todėl neduok dieve užsems tą iškasą.
  Kad geotekstilė tik 1m pločio tai keista. Pagal spalvą, iš nuotraukų panašu ir aš tokią naudojau, bet maniškė tikrai ne siauresnė nei 3m buvo.

  • Simonas Klezys

   taip, Viliau, padvigubėjo bet vis dar stipriai atsilieka nu realybės. Buvau tiek užsikasęs darbais, kad fiziškai neturėjau jėgų sėsti prie blogo. man didelį spaudimą darė aplinka, tiksliau keletas skaitytojų kurie realiai apsilankė statyboje.
   Žemės šilumokaičio tai situacija įdomi. Drenažą tai aš paklojau, bet kadangi turėjau galimybę stebėti vandens laikymasį duobėje (kaip minėjau, kurį laiką ji stovėjo iškasta ir nepaliesta), po didelių liūčių vanduo susigerdavo per 1parą, o tai duodą prieladą manyti, kad grunto įgeriamumas yra labai geras. duobė pas mane gana gili ir drenažo nuvedimas būtų itin problematiškas, tai aš jį tiesiog eliminavau. gal ir neteisingas poelgis, bet dabar jau jo neįkiši, o kad iškasos neužsems esu ramus.
   geotekstilę aš tiesiog labai pigiai gavau, tai nelabai pasirinkimo turėjau, dėl to ir paėmiau siaurą.

   • Vilius

    Duok dieve, jei gruntinių lygis žemiau iškasos dugno. Bet jei pasidarysi ten požeminį ežerą gali ne kaip atsiliepti oro kokybei. Dabar svarbu nuvesti lietų – nepamiršk lietaus kanalizacijos. Jei gylis didelis – tikiuosi įšalas grunto gėrimui įtakos neturės, nepamirškim, kad ne visada šiltą orą pūsi. Visgi truputi neramu dėl drenažo…
    Su geotekstile tai kaip ir “dovanotam arkliui į dantis nežiūrima” :) kad jau pigi tai pakentėk ir susiklok kaip beišeina.

    • Simonas Klezys

     ačiū tam pačiam, kad jis dave gruntinius vandenis itin žemai ir man jie negresia, taip durnai nebūčiau rizikaves. o lietui yra paruošta visa sitema, tai būtų labai negražu jos nepanaudoti nesusirenkant lietaus vandens :)

 2. Mantas

  Labai smagu matyti progresą! Šauniai. O kaži nebūtų įmanoma įdėti daugiau nuotraukų? Jos taip maloniai įraše sukasi, būtų tikrai įdomu pažiūrėti visą įrengimo procesą kiek plačiau (tas galioja ir kitiem įrašams :)… Dar kart dėkui už šį nuostabų blogą!

 3. Mindaugas

  Sveiki, ar svarstete kitas alternatyvas apart zemes silumokaicio? Kokioje namo puseje Jus ji isirengete? Kiek sis irenginys realei Jums kainavo? Gal apskaiciavote atsipirkimo laika? Ar vis dar nusiteikes pasidalinti lietuviska info turinciam projekta? :-)

  • Simonas Klezys

   apie kokias alternatyvas tamsta kalbate? ar kitokio žemes šilumokaičio ar kitų alternatyvių energijos šaltinių? bet kuriuo atveju atsakymas yra taip.
   įrenginys kainavo apie 5,5t atsipirkimo tikrai neskaičiavau, o įrengtas jis yra po namu, po svetaine.

 4. Helmutas

  Sveiki,
  Ar kai iš lenkų firmos pirkote šilumokaičio projektą buvo su vertimu, nes jie man atsiuntė ir išverstą, bet vertimo kokybė nelabai suprantama.

 5. Mantas

  Sveiki,
  aš irgi planuoju pavasari jau pradėti ŽŠ statybas, dabar dilema iškilo dėl dydžio. Sakykit koks pas jus skaičiuotinas oro kiekis ir kokie maždaug matmenys ŽŠ?

Post a comment

You may use the following HTML:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>